Home /
Czynniki wpływające na ubezpieczenie.
;

Czynniki wpływające na ubezpieczenie.

Nie ma wyjścia, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej trzeba wykupić, jeśli tylko posiadamy samochód. Chyba, że chcemy ryzykować otrzymanie bardzo dotkliwej kary finansowej, która naliczana jest w zależności od tego, jak długo nasz pojazd pozostawał bez ubezpieczenia OC. Wykupujemy polisę nie zastanawiając się czasem nad tym, jakie właściwie czynniki wpływają na wysokość opłaty, jaką ponosimy. A […]

Nie ma wyjścia, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej trzeba wykupić, jeśli tylko posiadamy samochód. Chyba, że chcemy ryzykować otrzymanie bardzo dotkliwej kary finansowej, która naliczana jest w zależności od tego, jak długo nasz pojazd pozostawał bez ubezpieczenia OC. Wykupujemy polisę nie zastanawiając się czasem nad tym, jakie właściwie czynniki wpływają na wysokość opłaty, jaką ponosimy. A tych czynników jest minimum kilka.

Cena ubezpieczenia przede wszystkim zależy to od tego, jak długo jeździmy bezszkodowo, czyli przez ile lat nie byliśmy uznani za sprawcę zdarzenia drogowego, takiego jak stłuczka lub wypadek. Im dłużej jeździmy bezszkodowo tym większe mamy zniżki. Czasem agenci ubezpieczeniowi doliczają do polisy większą opłatę, jeśli kierowca jest młody, ale nie robią tak wszyscy, więc jeśli prowadzimy od niedawna poszukajmy firmy, która nie prowadzi tych zwyżek za wiek. Do niedawna ryzyko było przez ubezpieczycieli kalkulowane także ze względu na płeć. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych kobiety płaciły mniej, ponieważ według statystyk rzadziej, niż mężczyźni powodują wypadki. Jednak już od dwóch lat płeć nie może być według prawa brana pod uwagę jako czynnik decydujący o wysokości składki i to nie tylko, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, ale w ogóle w ubezpieczeniach. Wychodzi więc na to, że osoby płci żeńskiej płacą obecnie więcej i za ubezpieczenia komunikacyjne i za ubezpieczenia na życie, ale mniej za ubezpieczenie zdrowotne, z którego kobiety korzystają częściej.

Wysokość składki OC może być więc różna w zależności od wielu czynników, dlatego, skoro już mamy mieć ubezpieczenie, bo jest ono obowiązkowe to przynajmniej postarajmy się znaleźć, jak najbardziej satysfakcjonująca ofertę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom.
czytaj dalej…