Home /
Drony sprawdzą się w wielu sytuacjach. Skąd wzięły się na rynku?
;

Drony sprawdzą się w wielu sytuacjach. Skąd wzięły się na rynku?

Coraz więcej widzimy ich w powietrzu, coraz częściej słyszymy o nich w telewizji. Wynalazek XXI wieku? Nic bardziej mylnego. Drony używane były już w ubiegłym wieku, jednak popularne stały się dopiero jako wyznacznik najnowocześniejszej technologii. Kiedyś nie były po prostu tak dostępne. Na początku używane były przez wojsko Już podczas II wojny światowej niemieckie wojsko […]

drony

Coraz więcej widzimy ich w powietrzu, coraz częściej słyszymy o nich w telewizji. Wynalazek XXI wieku? Nic bardziej mylnego. Drony używane były już w ubiegłym wieku, jednak popularne stały się dopiero jako wyznacznik najnowocześniejszej technologii. Kiedyś nie były po prostu tak dostępne.

Na początku używane były przez wojsko

Już podczas II wojny światowej niemieckie wojsko używało dronów, głównie do celów zwiadowczych, choć zdarzało się, że również do zrzucania bomba. W XX wieku nie były one tak dostępne ze względu na bardzo wysoką cenę. Nikt wtedy nie myślał też o tym, że można je wykorzystać do celów komercyjnych. Dopiero zwiększenie ich produkcji, użycie nowszych technologii, a przy tym obniżenie kosztów wytwarzania, pozwoliły na to, żeby maszyny te były możliwe do kupienia również przez osoby prywatne. Drony cieszą się więc coraz większą popularnością zarówno jako sposób na zarobek, jak i hobby. Przede wszystkim używane są bowiem do robienia zdjęć oraz filmów z perspektywy „lotu ptaka”, choć na przykład zagraniczna firma Amazon przeprowadza już testy, żeby wykorzystać te bezzałogowe maszyny latające do dostarczania paczek bezpośrednio do domów. Wiele osób twierdzi, że drony to przyszłość dostarczania przesyłek.

Drony nie mogą być używane przez każdego

Jeżeli wykorzystujemy bezzałogowca do prywatnych celów, musimy tylko uważać, żeby nie naruszyć niedozwolonej przestrzeni powietrznej. Takie miejsca znajdują się przede wszystkim w okolicach lotnisk, gdzie drony mogą być zagrożeniem dla samolotów. Jeśli chcemy na nich zarabiać, na przykład przez sprzedaż zdjęć, które nimi wykonamy, musimy mieć zdany egzamin na operatora dronów, organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Bez takiego egzaminu możemy zapłacić dużą grzywnę. Jeszcze przez pewien czas szkolenie przed egzaminem nie będzie konieczne, choć te przepisy mają się w najbliższym czasie zmienić. Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kosztuje odpowiednio za nie 53 zł i 105 zł. Dodatkowo za wydanie świadectwa UAVO zapłacimy 43 zł. Warto jeszcze dodać, że aby go uzyskać musimy mieć wykonane badania lekarskie, które kosztują 200 zł. Jeżeli chcemy przed egzaminem przejść szkolenie, to ceny wahają się między 1000, a 3000 zł w zależności od tego, jak ustali prywatna szkoła latania.