Home /
Na zabieg na zaćmę nie musisz czekać kilka lat!
;

Na zabieg na zaćmę nie musisz czekać kilka lat!

Chorujesz na zaćmę i okazało się, że zabieg będziesz mieć za 2 lub 3 lata? A może masz już dość czekania na operację? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go i dowiedz się, jak ominąć kolejki i przyśpieszyć zabieg. Wyjazd za granicę rozwiązaniem Twojego problemu Zaćma jest jedną z tych chorób, których […]

zabieg na zaćmę

zabieg na zaćmę

Chorujesz na zaćmę i okazało się, że zabieg będziesz mieć za 2 lub 3 lata? A może masz już dość czekania na operację? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go i dowiedz się, jak ominąć kolejki i przyśpieszyć zabieg.

Wyjazd za granicę rozwiązaniem Twojego problemu

Zaćma jest jedną z tych chorób, których nie należy lekceważyć. Choć w większości przypadków postępuje bardzo powoli to jej efekty mogą być nieodwracalne. Nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Z tego też powodu zabieg na zaćmę jest taki ważny. Niestety, w naszym kraju zapisanie się na niego wiążę się z uzbrojeniem się w ogromne pokłady cierpliwości oraz czasu. Czasu, którego nie każdy pacjent ma, biorąc pod uwagę fakt, że chorują na nią głównie starsze osoby. Na szczęście, wyjazd za granicę może rozwiązać nasze problemy. Odkąd w życie w Polsce weszła tzw. dyrektywa transgraniczna coraz więcej osób zapisuje się na operację do Czech lub Niemiec. Dzięki niej nie tylko możemy swobodnie leczyć się w krajach Unii Europejskiej, ale także dostaniemy z tego tytułu refundację.

Czechy kontra Niemcy…

Do którego kraju lepiej udać się na zabieg na zaćmę? Jeśli patrzymy na względy czysto finansowe to lepszym rozwiązaniem są Czechy. Operacja kosztuje w tym kraju 2,5 tys. zł, a w przypadku Niemiec musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 3 tys. zł. Jest to znaczna różnica, tym bardziej, że refundację z NFZ dostaniemy taką samą, niezależnie od tego, na których sąsiadów się zdecydujemy. Na obecną chwilę dofinansowanie wynosi 2,1 tys. zł, a cena jest ustalona z góry i zależy przede wszystkim od tego, ile w naszym kraju kosztuje przeprowadzenie takiego zabiegu. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że usuwanie zaćmy przeprowadzane jest w taki sam sposób. Skąd więc bierze się ta różnica między Czechami i Niemcami? Ustalone zostają one z góry przez kliniki. Należy pamiętać, że czeskie szpitale wcale nie mają gorszego zaplecza medycznego ani też lekarzy, więc nie należy obawiać się u nich leczyć.

A może prywatne leczenie?

Oczywiście, możemy leczyć się także w kraju. Jeśli nie chcemy czekać, to możemy zapisać się w prywatnej klinice na zabieg. Wiążę się to jednak ze sporymi wydatkami. Operacja kosztuje 3-4 tys. zł., co w wielu przypadkach jest zbyt wielkim wydatkiem na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Z tego też powodu bardziej opłacalne pod względem finansowym jest zapisanie się na usuwanie zaćmy poza granicami naszego kraju.