Home /
Obowiązki właściciela pojazdu – ubezpieczenie OC
;

Obowiązki właściciela pojazdu – ubezpieczenie OC

Kupno samochodu to na pewno wielka radość, zwróćmy jednak uwagę na to, żeby z powodu tej radości nie zapomnieć o rzeczach podstawowych. Chodzi mi tu mianowicie o obowiązki, jakie wynikają z posiadania pojazdu, właściwie niezależnie od tego, czy jest to samochód, czy choćby motocykl. Nasze obowiązki jako właściciela pojazdu mogą być różne w zależności od […]

Kupno samochodu to na pewno wielka radość, zwróćmy jednak uwagę na to, żeby z powodu tej radości nie zapomnieć o rzeczach podstawowych. Chodzi mi tu mianowicie o obowiązki, jakie wynikają z posiadania pojazdu, właściwie niezależnie od tego, czy jest to samochód, czy choćby motocykl. Nasze obowiązki jako właściciela pojazdu mogą być różne w zależności od t3ego, czy nasz samochód jest nowy czy używany.

Na pewno musimy zarejestrować samochód, tak aby wiadomo było do kogo należy i w jakim regionie. Choć w przypadku aut używanych zdarzają się sytuacje, gdy przerejestrowanie samochodu następuje później niż jego zakup. Są to jednak wyjątki, generalnie jest tak, że nowy samochód to nowa rejestracja. Załatwienie rejestracji nie trwa zazwyczaj zbyt długo, załatwia się to w odpowiednim wydziale urzędu miasta uiszczając oczywiście odpowiednią opłatę. Kolejna sprawa to przegląd techniczny, kupując auto używane warto zrobić taki przegląd nawet, jeśli w papierach jest on jeszcze ważny. Zdarzają się różni sprzedawcy, a przecież przezorny zawsze ubezpieczony. Dochodzimy wreszcie do jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy.

Chodzi o wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli tylko zarejestrujemy samochód to w tym momencie jesteśmy zmuszeni do zaopatrzenia się w ubezpieczenie OC, jeśli nie chcemy narazić się na dość dotkliwe kary ze strony urzędów. Rozejrzyjmy się więc za ubezpieczeniem oc zaraz po kupnie, może nawet przed rejestracją, albo w tym samym czasie. Posiadanie takiego ubezpieczenia jest skrupulatnie sprawdzane przez odpowiednie władze. Jest tak, ponieważ zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do tego, że jeśli zdarzy nam się spowodować wypadek nie będziemy mieli z czego wypłacić odszkodowania stronie poszkodowanej. A to już bardzo nieprzyjemna sprawa, tak więc ubezpieczajmy się, jak każe litera prawa.
www.sielsiaubezpieczenia.pl