Home /
OC AC Kraków: Kiedy nie chroni cię żadne ubezpieczenie na drodze?
;

OC AC Kraków: Kiedy nie chroni cię żadne ubezpieczenie na drodze?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, wielu kierowców decyduje się dodatkowo wykupić również AC, czyli autocasco, które działa przy większej liczbie przypadków i nie tylko chroni nas, gdy jesteśmy poszkodowani, ale również gdy zdarzy się wypadek z naszej winy. Kiedy jednak możemy się pożegnać z ubezpieczeniem? Nasze AC nie zadziała w kilku przypadkach Przede wszystkim […]

oc ac kraków

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, wielu kierowców decyduje się dodatkowo wykupić również AC, czyli autocasco, które działa przy większej liczbie przypadków i nie tylko chroni nas, gdy jesteśmy poszkodowani, ale również gdy zdarzy się wypadek z naszej winy. Kiedy jednak możemy się pożegnać z ubezpieczeniem?

Nasze AC nie zadziała w kilku przypadkach

Przede wszystkim nie otrzymamy żadnego odszkodowania, jeśli poruszaliśmy się po drodze bez dokumentów, chodzi oczywiście o ważny dowód rejestracyjny czy prawo jazdy. Samochód musi posiadać również ważne badania techniczne. Jeżeli spowodowaliśmy wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie tylko nie naprawimy naszego samochodu z pieniędzy z ubezpieczenia, ale również będziemy musieli zapłacić za zlikwidowanie szkód u pokrzywdzonego, ponieważ OC AC Kraków w tym przypadku nie działa. Tak samo, możesz się pożegnać z ubezpieczeniem, jeśli oddaliłeś się z miejsca wypadku lub nie udzieliliśmy niezbędnej pomocy poszkodowanym. Wszelkie działanie wbrew prawu będzie skutkować tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego wykupiliśmy naszą polisę, odmówi nam wypłaty jakichkolwiek świadczeń. Warto również zapoznać się z tym, jakie wyłączenia ma wewnętrznie wybrana przez nas firma, bo może się to od siebie różnić.

Nie zawsze zabezpiecza nas OC

Ubezpieczenie OC chroni nas przed tym, żebyśmy musieli płacić odszkodowanie w przypadku, gdy byliśmy winni zdarzenia na drodze, ale również ma to swoje obostrzenia. Jeżeli bowiem spowodujemy wypadek, przez który ucierpi środowisko naturalne, jak na przykład wyciek paliwa z cysterny, wtedy nasze OC AC Kraków nie zadziała. Z własnej kieszeni będziemy musieli zapłacić, jeśli spowodujemy zderzenie przygotowując się do wyścigu samochodowego lub biorąc w nim udział. Nie będziemy także mogli skorzystać z ubezpieczenia OC, jeśli jesteśmy zawodowymi kierowcami i przekroczyliśmy ustawowy czas pracy lub gdy wypadek wydarzył się z powodu naszej choroby zawodowej. Warto sprawdzić, jakie jeszcze wyłączenia przygotowało dla nas towarzystwo ubezpieczeniowe, tym bardziej, że może się to różnić. Ustawowo jest natomiast uregulowana maksymalna wysokość odszkodowania, która wynosi pięć milionów euro w przypadku uszczerbku na osobach oraz milion euro w przypadku uszkodzenia mienia.