Home /
Plac zabaw – jak zakończyć wojnę o zabawki w piaskownicy?
;

Plac zabaw – jak zakończyć wojnę o zabawki w piaskownicy?

Ciepłe i długie dnie sprzyjają zabawom dzieci na dworze. Plac zabaw z różnymi huśtawkami, karuzelami i piaskownicą jest bardzo dobrym miejscem do spędzenia czasu przeznaczonego na rekreację. Starsze dzieci z pewnością swoją energię będą wyładowywać na wszelkiego rodzaju drabinkach, huśtawkach i innym sprzęcie do ćwiczeń fizycznych natomiast młodsze zadowolą się zabawą w piaskownicy. Piaskownica nie […]

Ciepłe i długie dnie sprzyjają zabawom dzieci na dworze. Plac zabaw z różnymi huśtawkami, karuzelami i piaskownicą jest bardzo dobrym miejscem do spędzenia czasu przeznaczonego na rekreację. Starsze dzieci z pewnością swoją energię będą wyładowywać na wszelkiego rodzaju drabinkach, huśtawkach i innym sprzęcie do ćwiczeń fizycznych natomiast młodsze zadowolą się zabawą w piaskownicy.

Piaskownica nie tylko bawi, ale też uczy

Piaskownica, jak sama nazwa wskazuje, to królestwo piasku, a ten potrafi mocno pobudzić wyobraźnię maluchów, dlatego warto się tam bawić, gdy odwiedza się plac zabaw. Można z niego lepić babki czy przesypywać do wiaderek i foremek. Można kopać łopatką przy pomocy koparki albo grabić grabkami. Nie należy zapominać o budowie zamków, dróg i tuneli. Czasem jednak okazuje się, że większą uwagę niż piasek przyciągają zabawki innego dziecka. Niektórzy uczestnicy zabawy bez sprzeciwu pozwalają korzystać ze swoich skarbów. W większości jednak nie lubią się dzielić i wybucha płacz. Jak w takiej sytuacji zareagować?

Gdy zaczyna się wojna o zabawki…

Przewidując takie wypadki warto jest zacząć edukację już w domu. Jeżeli dziecko jest na tyle dojrzałe, że można mu już pewne rzeczy wytłumaczyć, to dobrze jest go pouczać – jeśli inny maluch zechce się pobawić jego zabawkami, dobrze byłoby się podzielić. Trzeba także dziecko uprzedzić, że nie wszyscy chcą pożyczać zabawki i należy się wtedy zadowolić swoimi. Gdy w piaskownicy wybucha spór, od razu reagujmy. Jeżeli to nasza pociecha pragnie czyjejś zabawki, a kolega lub koleżanka za nic w świecie nie chce się z nią rozstać: zaproponujmy pójście do domu po inną zabawkę. Dziecko przeważnie woli jednak dokończyć zabawę i spór zostanie zażegnany. Kiedy to nasz podopieczny jest proszony o pożyczenie zabawki, w większości wypadków po wcześniejszej rozmowie nie ma z tym większych problemów. W razie wątpliwości zaproponujmy wymianę zabawek, jeżeli jest taka możliwość. Gdy drugie dziecko, a czasem nawet zgorszony opiekun, nie zgadza się na taką wymianę (bo jego autko jest przecież takie drogie) nie musimy czuć się w obowiązku udostępniania swoich. W bardzo trudnych sytuacjach zainteresujmy swojego malucha zabawą na huśtawce lub zjeżdżalni, w którą zaopatrzony jest plac zabaw, aby po jakimś czasie znów wrócić do zabawy w piaskownicy.

2 responses to “Plac zabaw – jak zakończyć wojnę o zabawki w piaskownicy?”

Dodaj komentarz