Home /
Toga prawnicza musi być szyta na miarę
;

Toga prawnicza musi być szyta na miarę

Togi prawnicze to obowiązkowy podczas każdej rozprawy strój, który powinien być doskonale dopasowany, a przede wszystkim spełniać wymogi określone przepisami. Dotyczą one wymiarów. Choć stroje wyglądają niemal identycznie, to muszą być dopasowane do konkretnej sylwetki. Z tego właśnie powodu trzeba je szyć na indywidulane zamówienie. Takie same, a jednak inne Togi prawnicze wyglądają bardzo podobnie. […]

Togi prawnicze to obowiązkowy podczas każdej rozprawy strój, który powinien być doskonale dopasowany, a przede wszystkim spełniać wymogi określone przepisami. Dotyczą one wymiarów. Choć stroje wyglądają niemal identycznie, to muszą być dopasowane do konkretnej sylwetki. Z tego właśnie powodu trzeba je szyć na indywidulane zamówienie.

Takie same, a jednak inne

Togi prawnicze wyglądają bardzo podobnie. Mają dokładnie taką sama długość i szerokość liczone według proporcji podanych w ustawie. Mają też taki sam kolor, a także rodzaj żabotu. Zielony u adwokatów, czerwony u prokuratorów, fioletowy u sędziów czy w końcu, niebieski u radców prawnych. Co więcej żaboty muszą być plisowane i sztywne – tak by nie odkształcały się. Choć pewne elementy są stałe, to jednak mogą się od siebie różnić chociażby materiałem wykonania. Zasadniczo na rynku dostępne są stroje z poliestru, tropiku, przędzy owczej, czy też mieszanki. Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, który materiał jest lepszy. Wszystko zależy od podejścia. Poliester to sztuczna tkanina. Taka toga prawnicza wprawdzie się nie gniecie, ale z drugiej strony nie przepuszcza powietrza. To powoduje, ze wiele osób wybiera inne rozwiązanie. Skóra nie może oddychać, materiał się przykleja i elektryzuje. Jest to szczególnie kłopotliwe latem, kiedy temperatury na dworze są bardzo gorące, a w sali nie ma dobrej klimatyzacji. Z tego właśnie powodu część osób decyduje się na togi wykonane z przędzy owczej, która jest bardzo przewiewna, a jej noszenie jest komfortowe. Ma ona jednak swoje minusy – bardzo szybko się gniecie i trudno ją prasować. Znacznie dłużej tez schnie. Pośrednim rozwiązaniem jest toga prawnicza z tropiku, czyli specjalnej mieszanki czyli mieszanka wełny z elaną. To materiał, który jest przyjazny dla skóry i nie gniecie się za bardzo.

Jak spersonalizować togę?

Choć togi wyglądają niemal identycznie, to można w jakiś sposób je wyróżnić. Jednym ze sposobów jest wszycie kieszonek po wewnętrznej stronie, w których można przechowywać potrzebne rzeczy, jak np. kluczyki. Jeszcze innym sposobem jest wykonanie inicjałów. Takie zabiegi pozwalają na zindywidualizowanie zamówienia. Tym sposobem można wyglądać zupełnie inaczej. Choć tak drobne detale będą zupełnie niezauważalne na sali rozpraw, to jednak my, jako adwokaci, będziemy się mogli poczuć bardzo dobrze. O niebo lepiej niż w przypadku tradycyjnego stroju. Będziemy wiedzieć, że w tej zimnej Sali mamy odrobinę komfortu i możemy się swobodnie zachowywać.